- Клуб на професионалните сондьори
Оценка на находища на минерални води за Букак 7996
ГеоФизични проучвания за откриване на находище на минерална вода за Букак 7996
Защо да изберете България PRO Drillers Club?
- Мнение и оценка:
Оценка на находища на минерални води за Букак 7996
Оценка на ресурсите на находища на минерални води за Букак 7996
ГеоФизични проучвания за откриване на находище на минерална вода за Букак 7996
Проучвателни дейности за откриване и анализиране на минерални води за Букак 7996
Проучвания на извори с минерална вода за Букак 7996
Проучване и Сондажи за вода - Сондажни услуги за Букак 7996
- Проучване с изграждане на сондаж за вода Букак 7996
- Откриване дълбочина на водата за сондаж Букак 7996
- Хидрогеоложки проучвания Букак 7996
- Скенер за търсене на вода Букак 7996
- ГеоРадар за вода Букак 7996
- Търсене на вода с георадар Букак 7996
- Откриване на подземна вода с георадар Букак 7996
- Геофизично откриване на вода Букак 7996
- Проектиране на сондажи за вода Букак 7996
- Проучване за вода Букак 7996
- Сондаж за вода Букак 7996
- Водоснабдителни сондажи Букак 7996
- Сондажи и кладенци за вода Букак 7996
- Изграждане на дълбоки сондажни кладенци Букак 7996
- Сондажни услуги Букак 7996
- Сондиране за вода Букак 7996
- Биене на сонда за вода Букак 7996
- Кладенец за вода Букак 7996
- Сондажна фирма Букак 7996
- Сондьор Букак 7996
- Проучвателно ядково сондиране Букак 7996
- Геотермични сондажи Букак 7996
България PRO Drillers Club - Клуб на професионалния сондьор
- 💧 PRO Drillers Club - Инфо Блог
Хидрогеоложки проучвания за Букак 7996
Хидрогеоложките проучвания включват комплекс от дейности, свързани с изясняване на хидрогеоложката обстановка. Обикновено те предхождат изграждането на нови сондажи и шахтови кладенци, указват точното и ефективно разположение на дренажни съоръжения, определят количествени и качествени показатели на подземните води.
Първи етап
При извършване на хидрогеоложко проучване обикновено се използва следният подход:
- Локализират се съществуващи изработки - сондажни кладенци, мониторингови пунктове за подземни и повърхностни води;
- Изясняват се границите и разположението на повърхностни водни тела, включително извори, влажни зони, езера, блата, реки и потоци;
- Отбелязва се наличната инфраструктура в населени или близко до населени места – отводнителни канали, канавки, дренажни точки, шахти, колекторни системи;
- Запознаване със съществуващата геоложка и тектонска информация;
- Проверка за наличие на съществуващи техногенни въздействия, които оказват влияние върху режима на повърхностните и подземни води (в това число разкрития, кариери и др.).
Полевата работа се предхожда от подготовка свързана с набиране на картен материал (топографски карти в различен мащаб, геоложки и тектонски карти, материали от предишни проучвания с хидродинамични и хидрохимични карти).
За навлизане и установяване на обхвата на обекта се построяват геоложки и хидрогеоложки профили. Те се базират на геоложки, геофизични и хидрогеоложки доклади, както и на предишни измервания на водни нива. Профилите съдържат почвена и стратиграфска информация, главни геоложки структури и литология, геоложки граници в дълбочина, водни нива (за различни периоди, ако има налични данни), съществуващи инженерни съоръжения.
Хидрогеоложките проучвания обхващат и подхранването на подземните води, за което е необходима информация за валежите, нивата и количествата в реките.
Събраната информация се анализира и обобщава, като това включва провеждане на дискусия върху регионалната и локалната хидрогеология, оценява се доколко съществувата информация е достатъчна и се посочват райони, в които да бъдат проведени допълнителни изследвания.
Втори етап
Разработва се работен план за характеризиране на проучваната площадка. Уточнават се:
- Целите на проучването;
- Прави се предложение за проучването - с броя местоположението и дълбочината на предвидените за изграждане изработки, метод на почвено опробване и класификация;
- Уточняване на интервалите на тестване, типа и броя на лабораторните тестове;
- Определя се конструкцията на сондажите;
- Планират се броя и типа на опитно филтрационните полеви тестове;
- Определя се честотата на измерване на водното ниво;
- Посочват се броя на водните проби, които ще бъдат предоставени за химичен, радиологичен и микробилогичен анализ;
- Необходим е план график по периоди за завършване на проучванията.
Полеви дейности
Полевите дейности при хидрогеоложките проучвания следват работната програма съставена в предишен етап. Те включват водочерпения, хидрогеоложко облседване в локален план, използване на полеви преносими лаборатории, за определяне специфични показатели на подземната вода, с предварително заснемане метоположението на проучваните обекти. В съвременната хидрогеология се налага използването на геофизични проучвания при търсенето и откриването на подземни (подпочвени) води. Проучването за вода се извършва по различни електрически методи в геозизиката, най-често е използването на вертикално електрическо сондиране, метод на собствения потенциал (SP метод). Последният се извършва със специализирана апаратура / уреди (популярна като георадар) , която позволява изготвянето на профили и оценка на водоносните интервали по установени статистически процедури.
Необходимо е хидрогеоложките проучвания да бъдат съгласувани с органите на МОСВ или Басейновите дирекции, когато се налага изграждането на проучвателни или експлоатационни сондажи и изработки.
Резултатите от проучванията се документират надлежно, като се водят журнали, изготвят се водочерпателни карнети и се използват географските информационни системи за представяне на получените данни. Изготвя се хидрогеоложки доклад, с включени хидродинамични, хидрохимични карти, карти по коефициент на филтрация и по проводимост.
Геофизично проучване за вода Букак 7996, геофизични проучвания за търсене откриване на вода Букак 7996, сондажи за вода Букак 7996, сонда Букак 7996, сондаж за вода Букак 7996, проучване за сондаж Букак 7996, проучване за сонда Букак 7996, биене на сонда Букак 7996, признаци за подпочвена вода Букак 7996, дълбочина сонда Букак 7996, сканиране за вода Букак 7996, уред за търсене на вода Букак 7996, скенер за вода Букак 7996, георадар за вода цена Букак 7996, машина за откриване на вода Букак 7996, определяне дълбочината на подпочвените води Букак 7996, как се прави сондаж за вода Букак 7996, детектор за подземна вода Букак 7996, търсене на вода с георадар Букак 7996, откриване на вода за сондаж Букак 7996