• Клуб на професионалните сондьори

Полево проучване на подземни води за Рустан 4956

Отдел "Проучвания" в момента разполага с три мобилни техници по геофизични проучвания на подземни води. Те извършват 32/45 геофизични проучвания на месечна база в цялата страна! Опит срещу Опит!

Стъпка 1: Полево геофизично проучване на подземни води с допълнително създаване на геоложки профил на обследвания терен е услуга, която се извършва от техник по геофизични проучвания на място по предварително създаден график след попълнена и изпратена Онлайн заявка. Стъпка 1 е част от общо 3-те стъпки с услуги заявени Онлайн чрез форма. Клиента сам избира от калкулатор квадратура на терена, който желае да се проучи, както и деня за посещение от техник.

Проучване за вода преди изграждане на сондаж за Рустан 4956

⚠️ Гарантираме вода при сондиране!

България PRO Drillers Club Гарантира вода при сондиране след проучване!
Ако при сондиране не се достигне до вода?
  1. България PRO Drillers Club връща на Клиента заплатената сума за проучване за вода!

  2. България PRO Drillers Club връща на Клиента заплатената сума вписана в договор за изграждане на сондаж за вода ако сондажния екип е изпълнил точно плана, който сме изготвили!

ИНФОРМАЦИЯ:

Подписан договор между клиента ни и сондажен екип трябва да ни бъде изпратен до e-mail: prodrillersclub@gmail.com, веднага след подписването му, но не по-късно от три работни дни преди стартиране на сондирането по договор!


2. План за сондаж

3. Цена за сондаж


Създайте заявка

Обадете се сега!

Заявете обаждане

Работно време:
Пон - Пет: 09:00 - 19:00
Събота: 10:00 - 17:00
Неделя: 10:00 - 16:00

ГеоФизично проучване

Гарантирани сондажни услуга в имот за Рустан 4956 с адрес Рустан община Мадан област Смолян, п.к.4956.Услугите по полево геофизично проучване на подземни води и геоложко проучване на терен в стъпка 1 се извършват чрез създаване на геофизичен и геоложки профил/и (разрез/и) от техник чрез геофизична система (разпространено още като: георадар, геофизичен детектор или скенер). Преди старта на създаване на геофизичен и геоложки профил/и (разрез/и) техника оглежда терена, оразмерява го, определя географското му положение и GPS координати. Прилага ги в софтуер за допълнителни настройкии и сравнение със статистически данни от предни проучвания в района на терена, след което се създава план за разположение на хоризонтални линии, по които ще създаде геофизичен и геоложки профил/и (разрез/и).

След приключване на полевите проучвания и маркирания по терен, техника вписва директно в софтуер данни зададени от него в работния план. Те се изпращат до e-mal адрес на клиента като протокол-разписка за извършване на услуга по полево проучване.

Гарантирани сондажни услуга в имот за Рустан 4956 с адрес Рустан община Мадан област Смолян, п.к.4956. Гарантирани сондажни услуга в имот за Рустан 4956 с адрес Рустан община Мадан област Смолян, п.к.4956.

Какво е ГеоФизичен профил?

Процес по създаване на разрез в дълбочина чрез точкови снимки по хоризонтална линия на терен.

Точковите снимки се създават по хоризонтална линия чрез забиване на пилони със стъпка от 1 метър (най-често), като дълбочината на тези точкови снимки е предварително избрана за настройка на геофизичната система (От О м до: 100 м, 150 м, 300 м и 500 м).

След направа на последната точкова снимка по хоризонталната линия (дължина на геофизичния профил), геофизичната система показва на екран - графика и цветна карта (обща цветна снимка на създадените точкови снимки).

Геофизичния профил показва изменението на съпротивлението на подпочвата, както в дълбочина, така и странично по дължина. Широчина зависи от геоложката структура на терена.

Гарантирани сондажни услуга в имот за Рустан 4956 с адрес Рустан община Мадан област Смолян, п.к.4956. Гарантирани сондажни услуга в имот за Рустан 4956 с адрес Рустан община Мадан област Смолян, п.к.4956.

Какво съдържа ГеоФизичния профил?

Гарантирани сондажни услуга в имот за Рустан 4956 с адрес Рустан община Мадан област Смолян, п.к.4956.Геофизични профили I и II:

Фигури 1:

Графика, по която се определя точка/и за сондиране.

Графиката показваща в случая една подходяща точка за сондиране избрана от геофизината система според твърдостта на подпочвата на терена, която ще се преодолява при сондиране.

Фигури 2:

Цветна карта с ясно отразен водоносен хоризонт в откритата точка за сондиране показана на графиката (фигура 1).

Червената вертикална линия показва, до каква дълбочина трябва да се сондира.

Информация и изводи:

Гарантирани сондажни услуга в имот за Рустан 4956 с адрес Рустан община Мадан област Смолян, п.к.4956.Ще Ви запознаем с два създадени геофизични профила на различни терени в едно и също населено място.

Открита точка за сондиране в случая е 1 (една) и в двата геофизични профила.

Във всеки водоносен слой се съдържа вода така, както и в човешкото тяло (или краставицата), но не навсякъде по терена, и в дълбочина се достигат подземните води с очакване за дълго водочерпане.

По статистика: Затлачването на сондажни кладенци се предизвиква от понижаване на подземните води в дълбочина. В над 95% от тези сондажни кладенци са изградени без извършено предварително хидрогеоложко проучване.

Това се вижда много ясно в откритите точки за сондиране показани на графиките. Забележете, че водоносните хоризонт под тези точки на картите са ясно изразени (погледнете фигурите 2).

Забележете също, че дълбочината на водоносните хоризонти в двете карти на геофизичните профили е различна, а от там и дълбочината на сондиране. За геофизичен профил I в случая е до 46 м, а за геофизичен профил II до 55 м.

В дясно на картата (фигури 2) са разположени цифрови показатели за всеки изразен цветово слой подпочва. Чрез формули с помощта на специализиран софтуер се изчисляват водоносните участъци (слоеве), на база резултатите се определя дълбочинния диапазон, в който трябва да се затръбят филтриращите сондажни тръби.

Дали в моя имот има подземна вода за сондаж?

За съжаление, не във всеки имот се открива подземна вода за изграждане на сондаж за вода, но такива имоти за радост са в много малък процент.

Има имоти, в които след създаване на геофизичен профил / разрез се откриват повече от една ясно изразени точки за сондиране и всяка с ясно изразен водоносен хоризонт за водочерпане, но в други няма налична подземна вода за изграждане на водовземно съоръжение.

Често се открива водоносен хоризонт на терен и за да се изгради сондаж за вода, сондажния екип трябва да се съобрази с посоченото в конструктивния план (стъпка 2) отклонение в сантиметри при сондиране по вертикал.

Как да определя терен за проучване в имота ми?

Всеки имот е с различни дадености!

Ние не търсим подземни води с шамански техники с използването на багети / пръчки, с които да откриваме подземни води за сондажи, злато и т.н.

Техниците ни от отдел "Проучвания" създават геофизични и геоложки профили / разрези с геофизични системи, популярни като георадари чрез създаване на точкови снимки в дълбочина и дължина най-често от един (1) метър. 

Имота е Ваш. Вие определяте терен като квадратура, който техника ще проучи за подземна вода.

Ако терена Ви е 1 дка (1000 кв.м.), а Вие определите терен за проучване от 100 кв.м., то шанса да се открие подземна вода на този терен се намалява десет (10) пъти.

Най-добрата практика по примери е:

  • Ако имате имот от 1 дка (1000 кв.м.) без постройка / и, то заявете проучване на терен с 1000 кв.м.
  • Ако имате имот от 1 дка (1000 кв.м.)  с постройка / и пример 200 кв.м., то заявете проучване на терен от 800 кв.м.

Посочих по-малка квадратура на терена от реалната

Техника на терен оразмерява и сравнява заявената квадратура на терена посочена в заявката с действителната. Ако желаете да се проучи целия терен с действителната квадратура, ще заплатите разликата в кеш на техника след подписване на договор. Цена за квадратура на терен е видима в онлайн калкулатор.

За включване на допълнителна квадратура към посочената в заявка се заявява веднага след оразмеряването и за да може техника да я приложи в създаване на плана за изграждане на геофизичен и геоложки профил / разрез. Ако желаете да заявите допълнителна квадратура след създадения план от техника или след проведеното геофизично проучване в стъпка 1, то ще е необходимо да създадете нова заявка за посещение в друг ден.

Ако действителната квадратура на терена Ви е в пъти над заявената, то техника може да включи само квадратура, с която ще се вмести в рамките на времето предварително посочено в създадената заявката за полево геофизично проучване от Вас.

В един календарен ден техниците ни по график посещават по два или повече адреси, с изключение на специално създадените графици за терени с големи квадратури. Много често адресите са в различни окръжни области. Предвижването на техника от Вашия адрес до следващия е средно за около 1 час и 48 минути. Ние стриктно спазваме уговорените часове за срещи с клиентите си!

Имам два имота, може ли да се заявят в една заявка?

Не. Всеки имот си е отделен и за него се извършват отделни услуги в три стъпки. Създайте онлайн заявка за всеки отделен имот. Ако желаете посещение от техник в един и същи ден, до потърсете от календата ден със свободни часове за посещение - предиобед и следобед.

Има ли значение състоянието на терена в имота ми?

  • Растителността на терена обект на полево проучване е препоръчително да е с височина не по-висока от 20/25 см. Високата разстителност ще увеличи времето на техника, за което той ще извърши полевото проучване, а това ще се отрази на крайната цена.
  • При създаване на геофизични и геоложки профили / разрези чрез точкови снимки се използват медни пилони, които се забиват в почвата по създадена предварително линия, не е възможно тези пилони да се забиват в скали, цимент и други твърди настилки.
  • Терена може да е терасовиден или с пътеки от твърди настилки максимум широки до 1.50/70 м., но условията на всеки терен е различен поради това не е възможно да се създаде правило.
  • По линията на създаване на геофизини и геоложки профили не трябва да има огради и други препятствия, които биха осуетили създаването им.
  • Терена обект на полево проучване за подземна вода не трябва да е обработван (пример: изоран) защото горния слой на почвата ще е рехав. Много често след създаване на геофизични и геоложки разрези на такива терени са отразени "аномалии" и се налага повторно провеждане на полево проучване.
  • Горния почвен слой на терена обект на полево проучване за подземна вода не трябва да е смесен с камъни/чакъл (пример: при строителни площадки, насипи и други). Много често след създаване на геофизични и геоложки разрези на такива терени са отразени "аномалии" и се налага повторно провеждане на полево проучване.

Колко време протича полевото проучване?

Времето посочено на календара в онлайн формата е между 9 и 12 часа и 14 и 17 часа за избран от Вас ден. Среща с техника е съответно в 9 или 14 часа в населеното място на имота. След като създадете онлайн заявка, до Вашия имейл адрес автоматично се изпраща подробна информация включваща и времето, и мястото на срещата Ви с техника.

Установена практика:

За терени с квадратура над 1500 кв.м. се създава специален график от отдел "Проучвания" след като се създаде онлайн заявка.

  • Терени с квадратура до 100 / 200 кв.м., време за протичане на полевото геофизично проучване е средно един час до час и половина.
  • Терени с квадратура до 500 кв.м., време за протичане на полевото геофизично проучване е средно час и половина.до два часа.
  • Терени с квадратура до 1000 кв.м., време за протичане на полевото геофизично проучване е средно час и половина до два часа - два часа и половина.
  • Терени с квадратура до 1500 кв.м., време за протичане на полевото геофизично проучване е средно два часа и половина до три часа - три часа и половина.
  • Терени с квадратура до 5000 кв.м., време за протичане на полевото геофизично проучване е средно два работни до три дни с работно време от 9 до 16 часа с един час почивка.

Как да избера ден и час от календара?

Как да изберете ден и час от календара за посещение от техник?

Календара в онлайн формата предлага най-близкия ден и час за посещение от техник ако този ден Ви устройва, кликнете върху предложения час и го запаете. На посочения ден и час техника ще Ви посети за да извърши полевото геофизично проучване в стъпка 1.

Часовете за посещение от техник са 9 часа предиобед или 14 часа следобед.

Възможно ли е да избера друг ден и час за посещение от техник?

Да. Избирате желания денот годишен месец и след това избирате свободния час за посещение в този ден. Кликнете върху него и го запазетете, след което попълнете и изпратете формата.

Възможно ли е да избера ден и час за посещение от техник след три или шест месец?

Да. Избирате желания ден и годишен месец от календара. Избирате свободен час за посещение в този ден. Кликнете върху него и го запазвате, попълнете и изпратете формата.

Техниците извършват ли посещение в събота, неделя или празнични дни?

 Съжаляваме, но в този момент не се предлага посещение в тези дни.

Защо ни е необходима информация за вида имот?

Информацията за вида на имота Ви дава ясна представа на техника за условията на терена и съответно неговата подготовка за предстоящото полево геофизично проучване.

Защо ни е необходима информация за пътя до имота?

Техниците ни се придвижват със служебни малки автомобили. Ако пътя до имота е за голямо МПС или 4*4, то клиента подсигурява транспорт от леката кола на техника до имота!

Клиента подсигурява безплатно парко място за служебния автомобил на техника за цялото време на престой нужно за извършване на полевото проучване в Стъпка 1.

В цената е включено, техника да пренесе оборудването си максимум 50 метра до имота!

Тази информация се изпраща до Вашия имейл адрес след като създадете онлайн заявка!

Къде се определя място за среща с техника?

В малки населени места се организира среща с техника пред обществени сгради като кметство, църква, джамия и т.н.

В деня за посещение, Вашия техник ще Ви прозвъни 30/40 минути преди часа на срещата за да съобщи точен час на пристигане си на мястото за среща.

От нашата практика, GPS координати предоставени ни от клиенти, в голям процент не са точни и много често техниците ни са отвеждани до съвсем други места. Ако обаче клиента е получавал пратки от доставчици до съответния адрес, то нека приложи и изпрати GPS координати на имота си.

За какво ще използвате моя имейл адрес?

Вашия имейл адрес няма да се предоставя на трети лица!

Когато завършите и изпратите заявката си, автоматично ще изпратим до вписания имейл адрес подробна информация, какво сте заявили чрез онлайн формата, както и информация за заявените услуги и условия за ползването им.

Ще получите две автоматично генерирани имейл съобщения за подсещане за предстоящата визита от техник, както следва - три и два дни преди деня за посещение.

До предоставения имейл адрес ще изпратим протокол след анализ в стъпка 2, както той ще се използва за допълнителна кореспонденция с Вас отнасяща се изцяло до заявените услуги.

Как ще заплатя услугите в трите стъпки?

Как ще заплатите избрания пакет услуги?

  • Показаната цена в калкулатора е крайна.
  • Посочената цена е за услугите описани в трите стъпки.

Направете избор за вид плащане:

  1. В кеш на техника след подписване на договор, който ще се подготви в деня на посещението за извършване на полевото геофизично проучване в стъпка 1. Договора се подготвя и подписва след като техника състави план за създаване на геофизични и геоложки профили / разрези на терена с квадратура заявена от Вас в заявката.

  2. По банков път.

При избор на заплащане - По банков път?

Моля, впишете данни за издаване на фактура в секция "Съобщение до нас". За създаване на фактура към физическо лице е необходимо ЕГН.

Фактура ще се изготви и изпрати до посочената ел.поща (e-mail).

Сумата посечена във фактурата трябва да бъде платена и видима в банковата сметка на отдел "Проучвания" минимум три (3) работни дни преди деня за посещение избран от календара!

Ако сумата не се отбележи от отдел "Счетоводство" като платена към съответната заявка в края на първия от тези три работни дни, то съответната заявка с услуги се анулира автоматично поради неизпълнение на условията за използване на съответните услуги от страна на Възложителя (клиента).

За подбора на сондажна машина

Всяка сондажна машина ли има възможност да сондира на всеки терен?

  - НЕ!

Причината в нейните габарити ли е?

  - Не само, а и в метода на сондиране, мощност, опитност на сондьора, и т.н.

Много клиенти се притесняват първо за габаритите на сондажната машина подходяща за достъп до и в техния имот, а трябва да се притесняват, дали в него ще се намери подходящ водоносен хоризонт за водочерпане с точка за сондиране!

Не си задават също и въпроси като:

 1. Каква е геоложката формация, която ще се преодолява при сондирането?

По време на полевото проучване в стъпка 1, техниците ни създават два профила (разрези) - геофизичен и геоложки профил. Последният дава ясна представа за твърдостта на подпочвата до дълбочината до, която се проучва. На база тази информация сондажния екип преценява дали управляваната от него сондажна машина използва правилния метод за да преодолее тази геоложка формация при сондиране.

 2. Дали търсената от тях малогабаритна сондажна машина ще може да преодолее при сондиране съответната геоложка формация?


Отговорите на тези въпроси ще получите само след извършено геофизично проучване и изготвен конструктивен план за изграждане на водовземно съоръжение (сондаж за вода).

На база конструктивния план, изпълнители - сондажни фирми ще имат база върху, която да калкулират цена за цялостно изграждане на водовземно съоръжение (сондаж за вода).

За метеорологичното време

По време на полево проучване с георадар е допустимо "леко" да вали, но без гръмотевици. Валеж от сняг, също не оказва влияние на процеса. Споменатите метеорологични условия единствено създават некомфортни условия за техниците ни.

  • Мнение и оценка:

Проучване на вода с георадар преди сондаж от България PRO Drillers Club

Станимир Ив

27/011/2023

Рустан 4956

Оценка на услуга:

Отлично

Оценка за съотношение цена - качество:

Отлично

Бихте ли ни препоръчали:

Да

Гарантирани сондажни услуга в имот за Рустан 4956 с адрес Рустан община Мадан област Смолян, п.к.4956.

Сондажни услуги за Рустан 4956

Заявете гарантирана сондажна услуга за Рустан 4956 чрез bgsondaj.com

Изграждане на сондажи и кладенци за вода Рустан 4956

Сондажни услуги за Рустан 4956

Професионална услуга по изграждане на сондажи за вода и кладенци за Рустан 4956


Проучване и Сондажи за вода - Сондажни услуги за Рустан 4956

  1. Проучване с изграждане на сондаж за вода Рустан 4956
  2. Откриване дълбочина на водата за сондаж Рустан 4956
  3. Оценка на находища на минерални води Рустан 4956
  4. Хидрогеоложки проучвания Рустан 4956
  5. Скенер за търсене на вода Рустан 4956
  6. ГеоРадар за вода Рустан 4956
  7. Търсене на вода с георадар Рустан 4956
  8. Откриване на подземна вода с георадар Рустан 4956
  9. Геофизично откриване на вода Рустан 4956
  10. Проектиране на сондажи за вода Рустан 4956
  11. Проучване за вода Рустан 4956
  12. Сондаж за вода Рустан 4956
  13. Водоснабдителни сондажи Рустан 4956
  14. Сондажи и кладенци за вода Рустан 4956
  15. Изграждане на дълбоки сондажни кладенци Рустан 4956
  16. Сондиране за вода Рустан 4956
  17. Биене на сонда за вода Рустан 4956
  18. Кладенец за вода Рустан 4956
  19. Сондажна фирма Рустан 4956
  20. Сондьор Рустан 4956
  21. Проучвателно ядково сондиране Рустан 4956
  22. Геотермични сондажи Рустан 4956

България PRO Drillers Club - Клуб на професионалния сондьор

  • 💧 PRO Drillers Club - Инфо Блог

Често задавани въпроси за хидрогеологията и подземните води

1. Трябват ли разрешителни за изграждане на сондаж?

За изграждането на сондаж /тръбен кладенец/ или шахтов кладенец е необходимо издаване на разрешително от органите на Басейновите дирекции на територията на страната. Необходими са следните документи - подготовка на уведомление за съответна община и РИОСВ, за инвестиционното намерение, Обосновка (проект) за водовземане, с конструкцията на сондажа, Технологичен разчет с обосновка на необходимите водни количества, Проект за санитарно-охранителна зона (СОЗ). Изброените документи се внасят за разглеждане в Басейновата дирекция чрез попълване на заявление, с данни за техническите параметри за съответното съоръжение и информация за фирмата Възложител.  За издаване разрешение за сондиране се изчакват законовите срокове за становище на Басейнова дирекция и от там се издава разрешително за водоползване за 5 години в общия случай. Процедура по учредяването на санитарно-охранителна зона се предвижда в случаите когато целта е водоснабдяване за питейно-битови цели. Това удължава административните срокове, във връзка с физическото изграждане на пояс I и налагането на забрани и ограничения в пояси II и III.

2. Каква е процедурата по узаконяване на водоизточници / сондажи, кладенци, извори?

Целта на процедурата е да се издаде документ - разрешително за водовземане от подземни води за Рустан 4956. Разрешителното регламентира, за какво ще се използва водата: питейно-битово и промишлено водоснабдяване, земеделие и животновъдство, аквакултури и други цели, място на вземане на водата, мястото на ползването и нейният режим.

За откриване на процедура за издаване на разрешително кандидатите подават заявление /чл. 60, ал.1 от Закона за водите / по образец, като преди това се заплащат съответните такси. Необходима е информация за актуалното състояние на фирмата, БУЛСТАТ, актуална скица на имотите, документ за собственост на имота или разрешение за използването на съоръженията от собствениците им, документи удостоверяващи съгласието на собствениците на имотите за това, че в тях ще попаднат границите на санитарно-охранителна зона.

Необходимо е изготвянето на доклади за оценка на експлоатационните ресурси на подземните води и проект за учредяване на санитарно-охранителна зона при питейно-битово водоснабдяване.

3. Каква е цената за сондиране?

Цената на сондиране се определя в зависимост от геоложките условия, дълбочината на сондиране, диаметъра му, конструкцията, местоположението и предназначението на сондажа. По-долу посочените цени са ориентировъчни и са въпрос на договаряне за съответния случай.

Цената на проучвателните сондажи варира от 30 до 150 лв. за линеен метър. Водоснабдителните сондажи са с по-големи диаметри и за да функционират ефективно трябва да са изградени със съответните филтри /ако е необходимо/, обсадна колона, задтръбна циментация и филцова засипка. Тяхната цена варира от 100 до 350 лв. за линеен метър. С увеличаване на дълбочината изпълнението на сондажите се усложнява и е възможно цената да надхвърли посочените суми. Цената на изпълнението на хоризонтални сондажи е в този порядък, което важи и за сондажите свързани с термопомпените инсталации.

4. Какво е ресурс на подземните води?

Различават се три категории подземни водни ресурси:

Гравитационни запаси - обемът свободна вода в празнините на пласта, което се отделя под действието на гравитационните сили при неговото осушаване.

Естествени или динамични ресурси - общото средногодишно естествено подхранване на водоносния хоризонт или общият средногодишен отток от него.

Експлоатационни ресурси - допустимият и възможен средногодишен добив на подземни води, т.е. добивът, който може да се получи при допустими понижения във водовземните съоръжения, при допустими качества, при допустими екологични последствия и с възможните технически средства.

5. Какво е санитарно-охранителна зона?

Санитарно-охранителните зони представляват физическата част от комплексни мерки за защита на водоносните хоризонти от замърсявания и целостта на съоръженията за добив на подземни води.

В съответствие с изискванията на Наредба № 3 от 2000 г. на МОСВ около подземните вододобивни съоръжения се организират три зони (пояси) за санитарна защита (СОЗ) - пояс I (за строга охрана около водоизточника), пояс II (срещу биологични, бързоразпадащи се и силносорбируеми химически замърсители) и пояс III (срещу стабилни несорбируеми химически замърсители). Пояс I има за цел защитата на самите водовземни съоръжения (повърхностни и подземни) като предотврати външния достъп до тях чрез затваряне и ограждане на кладенците. Съгласно  Наредба № 3 размерът на тази зона зависи от защитеността на подземните водни обекти. Другите два пояса (II и III) се определят в съответствие с хидрогеоложките условия в района на експлоатационния сондаж и от режима на неговата експлоатация. Точните размери на поясите се оразмеряват чрез математическо моделиране.

6. С какво ни помагат хидрогеоложките цифрови модели?

Хидрогеоложкото моделиране е съвременен метод за представяне на хидрогеоложката среда и решаване на различни задачи, свързани с движението на подземните води, оценка на ресурсите им и замърсяването на водоносните хоризонти. Използва се софтуер, който съчетава класическите основи на хидрогеологията с възможностите, които предлагат днешните компютри. Етапите, на които се извършва моделирането са свързани със съставянето на концептуален модел и решаването на филтрационни и миграционни задачи. Възможно е оценката на неизвестни параметри на водоносния пласт въз основа решаването на обратни задачи.

7. От какво зависят високите нива на подземните / подпочвените / води?

Нивата на подземните води са свързани както с геоложката среда, така и топографията на съответния район. Обикновено, подземните води се движат от или към реките или повърхностните водоеми, в зависимост от сезона и експлоатацията им.

Важен фактор определящ нивата на плитките подземни води са валежите, които се инфилтрират в дълбочина и насищат горните слоеве на терена. При достигане на критично ниво, в което средата е вече наситена и няма капацитет за поемане на  допълнителни количества, се получава завиряване на повърхностни участъци или наводняване на прилежащи територии.

Заплашени от наводнения са крайречните низини, територии с глинести отложения на повърхността, участъци в близост до реки, язовири и блата.

8. Необходими ли са дренажните системи?

Дренажите представляват системи от канали, тръби или шахти, които предпазват сградите и съоръженията от заливане, при покачване на нивото на подземните води. В повечето случаи те функционират само при интензивни валежи и високи вълни на реките. В други случаи дренажите се използват за технически дейности, свързани с временното отводняване при строителство или реконструкция на сгради и съоръжения. Добрата им работа зависи от редовното почистване и поддръжка.

Ефективното отводняване е свързано с правилното проектиране и изпълнение на дренажните системи. В много от крайречните низини съществуването на дренажни канали е от първостепенно значение. Понижаването на нивата на подземните води в близост до пътищата осигурява сигурността на транспорта и безпрепятствената експлоатация на съоръженията. Съществуват множество свлачищни райони, в които покачването на нивата на подземните води нарушава стабилитета на земната основа и предпоставка за деформация на конструкциите.

9. Наблюдава ли се режима на повърхностните и подземните води в България?
Качеството на повърхностните и подземните води се наблюдава от съответните мрежи, които са част от Националната система за мониторинг на водите по пунктове, честота и показатели. През последните три години се поддържа относително устойчиво равнище на качеството на водите, както по отделни показатели (БПК5, ХПК, нитрати, и др.), така и по отделни поречия. Националната система за мониторинг на водите (НСМВ) се изгражда от националните мрежи за мониторинг на валежите и повърхностните води, на подземните води, на морските води и от мрежата за биологичен мониторинг.

Мрежата за мониторинг на повърхностните води се изгражда от 253 пункта за наблюдения и измервания, в т.ч 24 крайбрежни морски пунктове. Общо 111 пункта са включени в Европейската мрежа за мониторинг на повърхностни води (EUROWATERNET-surface water) на Европейската агенция по околна среда.

От 1998 г. се изгражда и мрежата за (хидро)биологичен мониторинг с близо 2000 пункта за наблюдение, които покриват практически всички реки у нас. В бъдещия си вид мрежата за биомониторинг на реките ще се представя от близо 5000 пункта (на всеки 5 км от дължината на речните течения).

Мрежата за мониторинг на подземните води се състои от 213 хидрогеоложки пунктa. Част от мрежата (73 водоносни тела със съответните пунктове) е включена в Европейската мрежа за мониторинг на подземни води).

10. Кои са важните моменти при изследване на термалните води?

Изучаване на регионалното геотермично поле, изследване на локални геотермични полета, изследване на хидротермални зони, проучване и използване на термалните води и геотермалната енергия, използване на геотермалната енергия от изоставени минни изработки.

11. Как може ефективно да използваме топлината на земята?

България е богата на термални води с температура от 20° C до 100° C. Около 43% от общият дебит е с температура между 40° C и 60° C. В днешно време директното използване на топлина е за балнеолечение (превенция, лечение и рехабилитация, плувни басейни), отопление и климатизация, оранжерии, геотермална енергия от термопомпи (GSHP), директна топлинна за водоснабдяване, бутилиране на питейна вода и безалкохолни напитки. Балнеологията и термопомпите, показват по-стабилно развитие през настоящия етап. В момента се извършва актуализиране на информацията свързана с  хидротермалните находища, което се основава на съществуващите разрешителни за концесия /по данни от Геотермичен каталог на България, 2001/.

12. Задължително ли е да имаме дълбок сондаж за да се отопляваме ефективно?

Съществуват различни схеми за реализиране на отоплението/охлаждането с термопомпени инсталации. Те могат да бъдат отворени - когато топлината се използва чрез извличане на вода от сондажите и връщането и охладена в пласта, и затворени - когато водата циркулира по тръбен контур под земната повърхност. Последният вариант не изисква сондиране и началните инвестиции са значително по-ниски. Въпреки това от значение е местоположението на обекта, неговите характеристики и целите, за които ще бъде използвана термопомпената инсталация.